Menu
Home Page

Staff Structure

Meet the staff at St Benedict's

 “Come, follow me,” Jesus said, “and I will send you out to fish for people.” Mark 1:17 

Roles & Responsibilities 2020-21

Principal: Mrs Angela Sarjeant (SEF; SIDP; Safeguarding & Child Protection; DSL; LAC Representative; Catholic Life; Monitoring; Attainment & Pupil Progress; Finance; Admin staff and Teacher appraisal; Communication to parents including newsletters; Curriculum;  Monitoring; Health and Safety; Educational Visits; Pupil Voice) 

Vice Principal: Mrs Paula Parker (SEND; DSL; CPD; LAC Representative; Safeguarding & Child Protection; TA Appraisal; Early Help; Monitoring; Pupil and Parent questionnaire; British Values; Work Experience & Volunteers; Pupil and Parent questionnaire)

Assistant Principal: Mrs Michelle Burdett (English lead; Assessment; Monitoring)

Middle Leader: Mrs Hannah Kellegher (DSL; Maths lead; Pupil Premium)

Middle Leader: Miss Tracy Walker (Foundation Stage lead; School council, pupil premium)

 

Class Teachers & Teaching Assistants

Reception

Nursia:

Miss Tracy Walker

FS Leader/ Phonics

Mrs Mary Stroud

Year 1

Aston:

Mrs Paula Parker

KS1 Lead/ SEND

Mrs Di Wood

 

 

Year 2 Hednesford:

Mrs Collette Woods

Computing Subject Leader

Miss Rosie Weston

Year 3

Harvington:

Mrs Kathryn Wooding (School Council)

Mrs Heather Williams (Science Subject Leader)

 

Miss Kimberly Birks 

Year 4

Maryvale:

Mrs Abbie Moss

PE Subject Leader

RE Subject Leader

RSE

Miss Kimberly Birks

Mrs Nicci Haywood

 

Year 5

Scholastica:

Mrs Michelle Burdett (Thursday & Friday)

Assistant Principal

English and Assessment Lead

Mrs Louise Varden (Monday to Wednesday)

Curriculum

and Topic Subject Leader

Mr Jack Fortune

Year 6

Chad:

Mrs Hannah Kellegher

 English lead

Pupil Premium

 

Mrs Tania Sammons

Mrs Hollie Purdy

Pastoral Team

 Mrs Paula Parker

 

Mrs Ruth Wood

 

Mrs Tania Sammons

 

Learning Mentor and Mini Vinnies

 

SEN TA

 

 

Mrs Ruth Wood

 

Mrs Tania Sammons

 

 

Premier Sports

 

NBLT

Mr Lucas Bailey

 

Mr Alex Field

 

 

Special Needs assistants: Nicci Haywood, Hollie Purdy

 

Admin: Judith Finelli

Clerk to Academy Committee: Debbie Elkin

Caretaker: Beryl Warren

Cleaning Staff: Beryl Warren, Zoe Crumpler, Patricia Jones

Senior Midday Supervisor: Judith Finelli

Midday Supervisors: Hollie Purdy, Nicci Haywood, Judith Finelli, Teresa Skirving

School Cook: Janet Gill

Kitchen Staff: Carla Dickson

Chaperones: Angela Jackson, Pamela Line

 

Top